Connect with us

Komentáře

Aktivismus online: Jak se občanská společnost přizpůsobuje stavu karantény?

Globální izolace ovlivňuje vzdělávání, ekonomiku i náš každodenní život. Dění ohledně Covid-19 je v médiích natolik exponované, že jsou na jeho úkor upozaděna další důležitá témata, na něž upozorňují různá sociální hnutí a neziskové organizace. Ty jsou proto nuceny vytvářet performativní akce, aby přitáhly pozornost médií a dostaly tak problém do veřejné agendy. Masové protesty ale v současné době nepřipadají v úvahu. Možným řešením, jak tématům získat potřebné mediální pokrytí, tak může být uspořádání digitálních protestů. 

Neziskové organizace mají s komunikací na internetu bohaté zkušenosti. V probíhající éře digitalizace se bez online petičních formulářů, fundraisingu nebo spolupráce s herci, YouTubery a jinými decision makery na sociálních sítích již nemohou obejít. Využívají tak relativně efektivní strategie, které mají prostřednictvím sociálně-marketingových kampaní za cíl přitáhnout další podporovatele, mobilizovat je k akci a udržovat s nimi dlouhodobý vztah např. prostřednictvím newsletterů nebo community managementu na sociálních sítích. Hlavním účelem přímé akce, jako je demonstrace, protest nebo jiná forma občanské neposlušnosti, je ale především přitáhnout zájem médií, která dostanou téma dál do veřejné agendy, a tím vyvinout tlak na politické elity k jeho řešení.  

Klimatický protest online 

V poslední době jsou velmi hlasitá environmentální a klimatická hnutí, která upozorňují na důsledky klimatických změn. Ty podle OSN nebo americké vládní agentury NASA patří mezi největší globální rizika současnosti. Právě na to upozorňuje švédská aktivistka Greta Thunberg, osobnost roku 2019 podle časopisu Time, které i přes nejrůznější vlny kritiky na její osobu nelze upřít, že se jí podařilo dostat ekologická témata do mediální agendy s odkazem na jasný vědecký konsensus

Výzva k digitálnímu protestu Grety Thunberg.

Greta Thunberg, která se stala mediálně známou díky svým pravidelným pátečním stávkám, se v domácí karanténě opět spolehla na sílu sociálních sítí, kde ji sledují miliony uživatelů z celého světa, a 13. března vyhlásila digitální protest pod hashtagem #climatestrikeonline. Toho se během prvních pár týdnů zúčastnily tisíce podporovatelů hnutí Fridays for Future včetně influencerů a vědeckých autorit, kteří se fotí s vlastnoručně vyrobeným transparentem „Climate Strike for Future“. Cílem protestu je nezapomenout na důsledky klimatických změn, které nezastaví ani současná pandemie nového typu koronaviru. 

#ClimateStrikeOnline v Austrálii.

Thunberg kromě sociálních sítí nevynechala ani platformu YouTube, kde vysílala hodinový živý stream, ve kterém protestovala z domova a zároveň poskytovala rozhovor pro německou frakci hnutí Fridays for Future. Záznam sledovalo přes deset tisíc uživatelů. 

Green New Deal

Fridays for Future není jediná nezisková organizace, která se vydala cestou digitálního protestu. Americké sociální hnutí Sunrise Movement, které má za úkol podporovat prosazení legislativního řešení klimatické krize Green New Deal, se po vzoru Grety Thunberg rozhodlo vyměnit masové protesty a přímé akce v ulicích velkých měst za online protesty a videohovory s potenciálními voliči. Ty v telefonátech přesvědčují o důležitosti zákona Green New Deal, který je možné prosadit pouze tehdy, když pro něj budou hlasovat ekologicky orientovaní kandidáti v nadcházejících amerických volbách.  

Výzva organizace Sunrise Movement.

Protest proti sankcím 

Uspořádat digitální protest se rozhodla také americko-íránská politická aktivistka Hoda Katebi, která ve své kampani #EndCOVIDSanctions na sociální síti Twitter vyzvala americkou vládu k zastavení ekonomických sankcí proti Íránu. Ten se v současné době podobně jako USA potýká se zdravotnickou krizí v důsledku pandemie Covid-19. Sankce podle Katebi velmi výrazně oslabují Írán v boji proti šířící se nákaze a znemožňují vytvořit zdravotnické zázemí, které by pomáhalo těm nejzávažnějším případům.

Americko-íránská politická aktivistka Hoda Katebi vyzývá k akci.

Kampani se během krátké chvíle dostalo mimořádné pozornosti a příspěvek pod hashtagem #EndCOVIDSanctions dosud na Twitteru sdílely tisíce uživatelů. Toho se rozhodla aktivistka využít a zřídila speciální telefonní linku, odkud dobrovolníci volají  americkým úřadům, aby je přesvědčili o důsledcích sankcí na íránský zdravotnický systém. 

Čelíme více problémům

Sociální a ekologická hnutí chtějí dát virálním způsobem najevo, že i v probíhajícím období pandemie lidstvo nesmí zapomínat na důsledky environmentální a sociální krize, které jsou spjaty s klimatickými změnami a politickými procesy. Jejich nedostatečná řešení totiž mohou v době pandemie negativně ovlivňovat budoucnost propojené globální společnosti, jež bude výrazně oslabená momentální zkušeností s Covid-19. Neziskové organizace a hnutí si zároveň vyzkouší novou formu komunikace prostřednictvím digitálního protestu. Soudě dle zmíněných dosavadních aktivit, které se všechny dostaly do světových médií, to vypadá, že svůj účel zatím plní obstojně. Je však ještě brzy na to hodnotit, jak významné mediální pokrytí, které protestům zajišťuje legitimitu, se neziskovým organizacím podařilo získat. Do té doby je tak alespoň na sociálních sítích dobré vědět, že lidstvo čelí i jiným problémům, které je třeba řešit. 

Jak citovat tento článek?

HONC, Martin. Aktivismus online. Jak se občanská společnost přizpůsobuje stavu karantény?   In: Markething [online], Martin PAVLOVIĆ, editor. 2020. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/aktivismus-online/

Zdroj náhledové fotografie:

https://appdevelopermagazine.com/net-neutrality-day-set-to-be-the-largest-online-protest-in-years/

Zdroje:

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie_priroda/hladina-oceanu-stoupa-nejrychleji-za-poslednich-2800-let-tvrdi-vedci_201602232126_akottova2

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/premium-greta-thunberg-ekologie-klima-stavka-magazin-dnes-svedsko.A190911_133851_premium-clanky_mah

https://www.dw.com/en/greta-thunberg-calls-for-digital-strikes-amid-coronavirus-fears/a-52732530

https://www.middleeasteye.net/news/coronavirus-iran-activists-digital-protest-us-sanctions

https://www.theverge.com/2020/3/13/21178376/activists-phones-online-coronavirus-protests

Continue Reading

Absolvent MKPR a MSP na FSV UK. V Markethingu působí jako editor a externí redaktor.

More in Komentáře

To Top