Komentáře
Tichá výpověď: Rezignace, nebo mentální zdraví prioritou?
Quiet quitting je jeden z největších TikTok trendů za rok 2022. Mladí lidé pod hashtagem #quietquitting sdílejí své příběhy o vyhoření a nedostatečné motivaci k práci. Trend se přisuzuje mladé generaci, protože ta začala veřejnou diskusi, přesto však není žádnou novinkou. Odkud se vzal a co podněcuje jeho růst napříč generacemi?
Quiet quitting je pojem, který byl poprvé použit na síti Tik Tok uživatelem @zaidleppelin v červenci roku 2022. Ve videu tvůrce vysvětluje, že quiet quitting není totéž jako dát výpověď v práci, ale znamená to „dát do práce jenom tolik úsilí, kolik je nevyhnutné pro naplnění pracovních požadavků“ – je to opak takzvané hustle culture, kde je náplní života hlavně kariéra. V quiet quittingu jde o prioritizování své vlastní hodnoty a osobního života a popření myšlenky, že naše hodnota je definována naší pracovní produktivitou.
Na vině není Gen Z
Quiet quitting, který je zejména pojmenováván jako rozmar generace Z (1997-2012), není ničím novým; jeho předchůdcem je trend jménem coasting, který zasáhl mnoho předchozích generací. Největší vliv na rostoucí statistiky coastingu (neboli quiet quittingu) v posledních měsících měla právě pandemie Covid-19. Během práce z domu lidé začali věnovat čas i činnostem, které neměly nic společného s prací.
Hlavní myšlenkou quiet quittingu je splnit požadované pracovní zadání, ale nedělat nic navíc (nepřepínat se kvůli práci). Tento trend zažil boom hlavně na síti TikTok pod hashtagem #quietquitting, který má do dnešního dne 151,3 milionu zhlédnutí. I proto je připisován hlavně generaci Z, která je na TikToku v převážném zastoupení.
Alex Christian z BBC vysvětlil, že quiet quitting je v podstatě neustále střídání práce s takzvaným „cyberloafingem“, do něhož můžeme zařadit poslouchání podcastů, brouzdání po internetu nebo čtení článků na webu. Neznamená to však, že pracovní zadání zůstane nesplněno. André Spicer z The Guardian se vyjádřil, že quiet quitting může být novodobým přístupem k péči o mentální zdraví a že je možná ve finále cestou k větší produktivitě, protože může sloužit jako prevence proti vyhoření a nadbytečnému stresu. Ve velké míře je však coasting velkým problémem, protože v mnoha případech je potřeba nadbytečná snaha zaměstnanců, aby firma uspokojila svého zákazníka. Je ale mnoho proaktivních přístupů, které může firma zaujmout, aby zaměstnancům pomohla se nedostatku motivace k práci vyhnout.
#ActYourWage
V souvislosti s trendem se rozšířil na TikToku i hashtag #actyourwage, který do současnosti obdržel více než 36 milionů zhlédnutí. Ten byl vymyšlený tiktokerkou Sarai Maire a video, které ho prvně použilo, obdrželo miliony příznivců.
Hashtag prosazuje zdravý přístup k nastavování osobních hranic i hranic vůči práci. Zaměstnanec se má tedy k práci stavět tak, jak je za ni ohodnocen. Americká psychologická asociace přisuzuje výkonnost zaměstnance i tomu, jak doceněný se zaměstnanec na pracovišti cítí – ve zkratce to tedy znamená, že čím líp je zaměstnanec ohodnocen a čím lépe je o něj postaráno, tím více se snaží svoji práci odvést nad rámec očekávání a naopak.
Dle americké průzkumné společnosti Gallup nejméně polovina pracujících v USA „tiše končí“. Gallup dále uvádí, že od pandemie se hlavně mladší generace cítí nedoceněná, bez motivace od nadřízených a bez možnosti kariérního růstu; a právě to má na nárůst quiet quittingu velký vliv. Představitelé Gen Z argumentují nízkou motivací, historicky nejvyššími cenami a tím, že je dnes náročné něco vůbec vlastnit. Proto jim chybí motivace dávat do práce víc, než za co jsou placeni.
Rozdíl mezi quiet quittingem a #ActYourWage údajně spočívá jen v tom, že zatímco quiet quitteři dělají jenom požadované minimum, druhá skupina dělá pouze to, za co dostane zaplaceno a nic navíc.
Kolik z nás dosud quiet quittingu podlehlo?
Dle americké výzkumné společnosti Gallup je dnes celosvětově až 85 % zaměstnanců pod vlivem quiet quittingu. V západní Evropě jsou statistiky nejhorší. Značí, že aktivně zapojených zaměstnanců je v zaměstnání jenom 8 % až 10 %. Dle reportu porovnání Gen Z a mileniálů od společnosti Delloitte je plat hlavním důvodem, proč mladí lidé ztrácí zájem o svoje zaměstnání, avšak i balanc mezi prací a soukromým životem byl uveden jako první důvod, proč někteří hledají novou práci. Zarážející je i fakt, že až 46 % populace Gen Z žije od výplaty k výplatě a podléhá obavám, že se v budoucnosti nebudou schopni uživit – což pravděpodobně ve vysoké míře přispívá k zájmu o povolání, které vykonávají (jak dokresluje i trend #ActYourWage).
Hustle culture VS quiet quitting
Hustle culture mentality a quiet quitting. Dva opačné trendy, které ovládly internet a dělí generace na dva tábory: na ty, pro které je práce a úspěch prioritou, a na ty, pro které je osobní život podstatnější než kariérní žebříček.
Hustle culture má dvě stránky – tu motivační, která pomáhá mladým lidem věřit, že tvrdou prací lze dosáhnout velkých cílů, ale i tu, která glorifikuje byznys jako hlavní prioritu a spoustu peněz jako největší úspěch. Je často kritizována za to, že na jejím konci čeká na mnoho příznivců jenom vyhoření.
Úspěch, který tento trend glorifikuje, je většinou spojován s opulentním luxusem, drahými značkami a představou, že se jedinec zařadí do společnosti takzvaných top 1 % (společnost nejbohatších lidí na světě, tedy 1 % lidí, které vlastní polovinu bohatství na planetě).
Hustle culture tak může u fanoušků na sítích vytvářet toxické ideály, vyvolávat v mnoha lidech pocit nedoceněnosti a motivovat k workoholismu. I to mohl být jeden z důvodů vzniku opačného trendu quiet quittingu, který zase zastánce motivuje k prioritizování sebe a vlastního osobního života.
Jak si tedy trend vysvětlit?
V konečném důsledku však pravděpodobně nikdy nebylo vhodné pracovat přesčas nebo dělat práci, která nám není zadaná nebo zaplacená. Nejen proto si možná nemusíme quiet quitting vůbec spojovat s něčím novým a negativním, protože zkrátka vysvětluje, jak si nastavit v zaměstnání hranice. V podstatě tak nemá moc společného s „tichou rezignací”, jak trend na první pohled naznačuje.
Pro mnoho z nás není ničím novým a i přes obavy zaměstnavatelů o negativních dopadech na ekonomiku může tento trend skutečně odstartovat nový přístup k tomu, jak na práci a osobní život nahlížíme. Největším problémem tak asi zůstává, jak si fenomén interpretujeme – zda jako nastavení zdravé hranice, nebo jako nezájem a nepozornost vůči tomu, co děláme.
Jak citovat?
PLEVÁKOVÁ, Michelle. Tichá výpověď: Rezignace nebo mentální zdraví prioritou? THEIN, Filip, editor. In: Markething [online], 2022. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/ticha-vypoved
ZDROJE:
https://www.bbc.com/worklife/article/20220825-why-quiet-quitting-is-nothing-new
https://www.gallup.com/workplace/398306/quiet-quitting-real.aspx
Graf: https://teambuilding.com/blog/quiet-quitting-statistics
https://time.com/6208115/quiet-quitting-companies-response/
Deloitte report: https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/global/Documents/deloitte-2022-genz-millennial-survey.pdf
https://www.cnbc.com/2017/11/14/richest-1-percent-now-own-half-the-worlds-wealth.html
https://www.forbes.com/sites/hannahart/2022/09/12/quiet-quitting-its-all-in-the-attitude/