Connect with us

Komentáře

Tahanice nejen o Přátele. Schyluje se k válce streamingu?

Internet zachvátil smutek, je to oficiální – Přátelé s příchodem příštího jara na Netflixu končí. Zatímco se předplatitelé Netflixu psychicky připravují na ztrátu oblíbeného seriálu, na trhu VOD platforem se situace vyostřuje. K lídrům trhu, jako je Netflix, Hulu, Amazon Prime a HBO GO, se postupně přidávají další velká jména jako Disney, Warner Bros. a Apple, která jsou připravena o populární obsah nelítostně bojovat. Zdá se, že přetahovaná o Přátele byla pouhým začátkem a k válce streamingu se teprve schyluje.

Jak Netflix o katalog přišel

Na jaře roku 2020 by měl filmový a televizní gigant Warner Bros. dle plánů spustit svou vlastní VOD platformu s názvem HBO MAX. Ta má kromě na míru tvořeného obsahu nabízet všechny jimi produkované filmy a seriály (např. celou sérii Harryho Pottera či Přátele) navrch s tvorbou od HBO. To bude pro předplatitele rozhodně velkým lákadlem, ovšem problémem pro Netflix.

Ze začátku svého fungování si Netflix zakládal na tom, že byl katalogem převážně cizích titulů doplněných o jejich originální tvorbu. Tento poměr se však v posledních letech začal drasticky měnit, jelikož Netflix správně odhadl, že konkurence ve streamingu bude jen a jen přibývat. Za poslední rok firma investovala rekordních 12 miliard dolarů do vlastního obsahu, díky čemuž mají téměř týdně premiéru nové seriály a filmy z dílny Netflixu (ovšem pozor, ne vše obrandované jako „Netflix Original” je skutečně z dílny Netflixu – přesnější by bylo „Netflix Exclusive,” jelikož část těchto děl jsou pouze exkluzivně distribuované tituly od jiných studií).

Není „Netflix Original” jako „Netflix Original” (zdroj: catchnews.com)

Velké investice do vlastních seriálů jsou důkazem toho, že se Netflix připravuje na možnost ztráty velké části programů, a to nejen kvůli Warner Bros., kteří plánují svou vlastní platformu se třemi druhy předplatného. Z tohoto důvodu tak se v prosinci loňského roku strhla panika kvůli Přátelům, kteří měli být dle webu znepřístupněni předplatitelům Netflixu od Nového roku. Řetězová reakce na Twitteru byla tak masivní, že firmu dotlačila k nevídanému kroku, aby obnovila smlouvu s Warnery za 100 milionů dolarů, a to pozor, pouze pro neexkluzivní distribuci. Výhodnost této smlouvy posuďte sami, ale utěšení fanoušků je pro Netflix evidentní prioritou.

Přátelé tudíž zůstali v jejich knihovně i na rok 2019, ale jakmile Warner Bros. vypustí na jaře 2020 svou vlastní službu pojmenovanou HBO Max, pustíte si oblíbený sitcom už jen u nich. A Přátelé nejsou ojedinělým případem, stejný případ potkal například seriál Kancl, jenž se vrátil do vlastnictví NBC.

Přátelé – seriál, který hýbe společností i 20 let po svém vzniku (zdroj: twitter.com)

Kromě Přátel si však Warneři brousí zuby i na veškeré seriály z televizní stanice CW (Gilmorova děvčata, Upíří deníky, Riverdale, kompletní Arrowverse), a to po právu, jelikož stanice CW a její programy jsou majetkem WarnerMedia. CW pro Netflix od roku 2016 poskytuje veškeré seriály den po premiéře s tím, že mnohé z nich jsou opět brandované jako „Netflix Original” (např. Riverdale) kvůli exkluzivním distribučním právům. Smlouva vyprší v roce 2020 a pokud nedojde k obnovení, mohl by Netflix přijít o pořádný kus své nabídky.

Disney kupuje Hulu, což dělá ostatním vrásky na čele 

Největšího konkurenta Netflixu pohltil Disney (zdroj: newqq.com)

Problémy s rodící se konkurencí však neřeší jen Netflix. Se společností Hulu, která je zatím dostupná pouze v USA a Japonsku, to vypadalo ze začátku roku hodně bledě (v Česku je jejich obsah částečně distribuován přes HBO GO). Disney totiž vlastnil 60 % Hulu a protože Disney spouští vlastní streamingovou službu, visela budoucnost Hulu na vlásku. V květnu však Disney nakonec odkoupil zbylých 40 % a stal se tak jediným vlastníkem Hulu. Nutno podotknout, že Disney loni skoupil také celé studio Fox, díky čemuž se z něj stává ještě větší hráč na trhu. Hulu by teď dle současných plánů mělo fungovat pod nimi  jako platforma pro dospělé obecenstvo, zatímco Disney+ bude cílit spíše na rodinné publikum.

Ukončení populárních Marvel seriálů bylo další ránou pro Netflix komunitu (zdroj: netflix.com)

Příchod Disney i Hulu ubližuje Netflixu, který ve svém katalogu nabízí velké množství disneyovských titulů včetně vlastních Marvel seriálů (např. Daredevil, Jessica Jones). Ty byly během letoška všechny zrušeny i přes svůj úspěch, a to z jednoduchého důvodu – práva na postavy. Disney se totiž rozhodlo držet si tyto superhrdiny u sebe, aby je kdykoliv mohlo použít na své nové platformě, ať už jako pokračování ukončených seriálů či totální reboot.

V menší míře se bude muset přizpůsobit i Amazon se svým Amazon Prime, kde kromě licencovaného obsahu končí vše vyprodukované Amazon Studios. Oproti Netflixu totiž doposud hráli podle „kino” pravidel (filmy po uvedení v kinech nemohou být dostupné jinde), tudíž všechny jejich filmy byly nejprve v kinech a až po uplynutí 90 dní je bylo možné zhlédnout na VOD. V únoru letošního roku však oznámily, že část jejich filmů bude rovnou mířit na Amazon Prime ve snaze udržet si a zároveň i získat co nejvíce odběratelů.

I Amazon pod tlakem mění svůj model (zdroj: amazon.com)

Apple TV+ sází na velká jména

Vzhledem k tomu, že fušuje téměř do všech profesí, není překvapivé, že se do hry rozhodl vstoupit i Apple, o jehož platformě se do posledního Apple eventu příliš nevědělo. Jak si tato platforma povede, se těžko odhaduje, ovšem oproti Warnerům i Disney přichází americký gigant známý zejména svými elektronickými zařízeními s jinou strategií. Apple nesází tolik na silný katalog licencovaných snímků a seriálů, ale na velká jména v Hollywoodu.

Seriál Amazing Stories pro ně například připravuje režisér Steven Spielberg, což působí trochu ironicky, vzhledem k tomu, že na začátku roku velmi kriticky mluvil o VOD platformách a loboval proti účasti snímků vyprodukovaných Netflixem na Oscarech. Jedním z pilotních projektů, o kterém se toho ví nejvíce, je The Morning Show s Reese Witherspoon, Jennifer Aniston a Stevem Carellem. Další jména na seznamu spolupracujících jsou oscarová vítězka Octavia Spencer, Jason Momoa, Hailee Steinfeld, Brie Larson, Richard Gere, Oprah Winfrey, režisér La La Landu Damien Chazelle a dokonce princ Harry.

Apple ulovil pro své seriály Spielberga (zdroj: mondaynote.com)

Jestli je na tomto už tak přecpaném trhu vůbec nějaké místo pro nové platformy, a to dokonce 3, se nejspíše dozvíme během podzimu 2019 a roku 2020, kdy má většina z nich být spuštěna. Je docela jasné, že se lídry trhu snaží dohnat velikáni, kteří zaspali. Ovšem kvůli mnoha seriálům, které opouští oblíbené platformy (nedávno například Kancl z Netflixu na NBC) trh budou pouze tříštit a dost možná fanoušky naštvou natolik, že si jejich novou službu nezaplatí a vrátí se k pirátským stránkám. Přeci jen není možné si platit za pět VOD platforem, kde na každé sledujete jeden seriál.

Jak citovat tento článek?

VOHRALÍK, Jan. Tahanice nejen o Přátele. Schyluje se k válce streamingu? Karin KALOUSOVÁ, editor. In: Markething [online], rok [cit. 2019-07-20].  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/streaming-valka

Zdroje:

https://variety.com/2018/digital/news/netflix-ted-sarandos-threat-disney-warnermedia-streaming-1203078374/

https://www.whats-on-netflix.com/news/how-will-the-warner-bros-streaming-service-affect-netflix/

https://www.fastcompany.com/90285179/in-2018-the-best-streaming-drama-took-place-offscreen

https://variety.com/2019/digital/news/netflix-content-spending-2019-15-billion-1203112090/

https://news.avclub.com/warner-announces-new-three-tiered-streaming-service-be-1830755192

https://variety.com/2016/tv/news/netflix-cw-streaming-licensing-deal-1201808624/

https://www.recode.net/2018/12/4/18126596/friends-netflix-warnermedia-att-hulu-apple-deal

https://www.forbes.com/sites/dbloom/2018/12/05/netflix-warnermedia-friends-licensing-bargain-streaming-video-rights/

http://collider.com/amazon-movies-skip-theatrical-release-streaming-only/

http://collider.com/new-mutants-hulu-disney-release/

Continue Reading

Student druhého ročníku MKPR a vášnivý komentátor na ČSFD, který nepohrdne filmem ani seriálem jakéhokoliv druhu.

More in Komentáře

To Top