Connect with us

Komentáře

Jak se z debaty o sexuálním násilí stal bizár

Poslední týdny zmítá Hollywoodem nevídaná čistka. Každý den přibývá dalších nařknutí ze sexuálního obtěžování, upřímných omluv, zrušených televizních show a veřejného lynčování. Kde tohle ale skončí?

O čem se bavíme

Pojďme si hned na začátek zcela ujasnit nejdůležitější fakt. Sexuální násilí v podobě znásilnění je naprostá odpornost a člověk, který se ho dopustí, zaslouží ze zákona potrestat odnětím svobody, dále vyhodit z práce, dostat kopačky a taky pořádně, ale opravdu pořádně nakopat do rozkroku okovanou špičkou boty značky Dr. Martens. Pokud s tímto nesouhlasíte, doporučuji ihned přestat číst a strčit hlavu do nejbližšího kočkolitu používaného minimálně měsíc.

Bohužel nic jiného v této debatě o sexuálním predátorství už není tak jednoznačné.

Vyhoďte ho z kola ven

Ruskou ruletu rozjel případ jménem Harvey Weinstein. Tohoto hollywoodského producentského krále k dnešnímu dni obvinila asi padesátka žen z obtěžování a sexuálních útoků. Některé ženy vypověděly, že po nich žádal sex za kariérní protislužby. Jiným údajně bez dovolení vstupoval do pokojů a vyžadoval, aby se staly divačkami jeho masturbačního divadla. Několik vypovědělo, že je producent znásilnil.

Proč je zrovna tohle taková bomba                

Hollywood bývá považován za baštu liberalismu. Se zvolením Donalda Trumpa prezidentem většina nejznámějších amerických filmových tváří zaujala anti-Trump přístup. Stály proti němu v otázce imigrace, práv homosexuálů, transsexuálu i sexismu. Zvláště konzervativní média (jako kabelová stanice FOX) brala případ Weinstein jako závratný důkaz hollywoodského pokrytectví. Nachytala kazatele liberální vody, jak pijí násilnické víno. Přitom se sama stanice FOX teprve nedávno vypořádala s obtěžováním ve vlastních řadách.

Konzervativní moderátor kabelové televizní stanice FOX Sean Hannity.

Odšpuntováno

Po této průtrži mračen vyrostly houby v podobě dalších a dalších obvinění. Americká média s nimi zacházela po vyjeté Weinsteinově koleji; násilník je vinen.

Herec Kevin Spacey byl obviněn, že před třiceti lety obtěžoval tehdy teprve čtrnáctiletého chlapce. Dostal za to nevídanou bídu, Netflix ho vykopl ze svého seriálu, režisér Ridley Scott se rozhodl vymazat ho zpětně ze svého filmu. Nyní bylo podobně zameteno s komikem Louisem C.K., kterého nařklo pět žen z toho, že před nimi masturboval (nebo se o to pokusil). Mezi další domnělé sexuální násilníky patří například i herci Dustin Hoffman a Steven Seagal. První obviněnou ženou je zpěvačka Mariah Carey, která prý sexuálně obtěžovala svou ochranku. Jedním z nejnovějších případů je výpověď modela Scotta R. Bruntona, který tvrdí, že jej herec ze Star Treku George Takei před 36 lety sexuálně obtěžoval. Bývalý člen posádky Enterprise nařčení zcela odmítá.

Oficiální oznámení televize Netflix, která už nebude s Kevinem Spaceym dále spolupracovat.

Presumpce viny

Ač nám některé činy připadají odporné, nesmíme si nikdy plést zmedializované nařknutí s ortelem, který v případě trestných činů vynáší soud. Presumpce viny u Harveyho Weinsteina byla dána obrovským množstvím výpovědí. U ostatních pak ale stačil jen zlomek. Začal hon na čarodějnice, tedy čaroděje. Sexuálně chtivé čaroděje, co očividně mají rádi, když je někdo pozoruje při ukájení. To nám připadá divné, opovrženíhodné, ale hlavy se za to nesekají, zvlášť v případě, když s aktem protistrana souhlasí. Ukázalo se, že nikdo není v bezpečí. Některá obvinění se navíc vztahují k událostem před x desítkami let. U trestního řízení by tyto činy byly promlčené. Veřejní soudci na Twitteru ale ignorují jak promlčecí lhůtu, tak presumpci neviny, a takové veřejné stíhání se může jednoduše proměnit v davový lynč možná nevinného člověka.

U George Takaie je situace ještě bizarnější v tom, že údajně obtěžovaný model dobrovolně přišel v pokročilém stádiu opilosti k hercovi domů a poté, co dal najevo svou nevoli, svobodně odešel. Není mi zde úplně jasné, v čem konkrétně byl krácen na svobodě svého rozhodování.

#metoo

Mediální štvanice sexuálních predátorů se přenesla i do prostředí obyčejných lidí, o kterých New York Times nepíší. Pod hashtagem #metoo se ženy i muži na Twitteru a Facebooku svěřují se svými osobními zážitky se sexuálními útoky. A díky hnutí #metoo se ukázala jejich překvapivá četnost.

Bohužel se ale v této neřízené sociální kampani míchá mnohdy brutální násilí na ženách s harašením v podobě sáhnutí na zadek či na koleno. To je ale podobně absurdní nesmysl jako srovnávat antisemitismus holocaustu s hospodským vtipem o Židech. Ano, i nemístný vtip s rasistickým podtextem může někomu ublížit, ale s utrpením v Osvětimi se jednoduše srovnávat nedá. Debata kladoucí tyto dva příklady antisemitismu vedle sebe ve výsledku zcela devalvuje muka těch, kteří prošli koncentračními tábory.

Promíchání témat sexuálního násilí se sexuálním harašením navíc poskytlo obrovskou zbraň. Ti, kterým je debata nepříjemná, ji mohou šmahem odsoudit jako „plkání o tom, že někomu někdo sáhl na koleno“.

Tweet herečky Alyssy Milano, který rozpoutal hnutí #metoo

Copak jsou ženy či muži jen nemyslící stroje bez moci vlastního rozhodování?

Co je na celé této kauze zarážející, je americká jednoduchost pohledu na obtěžované ženy a muže. Stand up komik Louis C.K. vydal omluvné prohlášení, ve kterém se přiznal ke všem veřejným masturbacím. Uvedl, že se všech žen nejdříve zeptal, „než si vytáhl svoje péro“, nicméně si nyní uvědomuje, že kvůli svému postavení známého komika nad nimi měl moc, která jim nedovolovala říci ne.

Nutno podotknout, že se jednalo o jeho kolegyně, nikoli zaměstnankyně. Jedna z pětice žen navíc vypověděla, že ho slyšela masturbovat po telefonu. Dobře – ale nabízí se otázka, proč proboha nezavěsila? Copak byla uhranutá magickým kouzlem přenášeným elektromagnetickým zářením radiových vln? Co nutí člověka dobrovolně přijmout jemu nepříjemnou roli diváka cizí masturbace a pak jej přinutí o tom po x letech veřejně promluvit a šmahem zničit jeho kariéru? Možná z toho měl újmu a zveřejnění zpětně pomohlo se se zážitky vyrovnat. Nevím.

Strach vs. kalkul

Zavrženíhodná je situace, kdy predátor uplatňuje strach, aby lapil svou oběť. Může jí fyzicky vyhrožovat nebo na ni uplatňovat své vyšší postavení. Jindy se ale sex stává obchodem, protislužbou za kariérní úspěchy. Otázkou je, do jaké míry má oběť možnost volby a jestli tím něco získává, anebo se bojí, že něco ztratí. Míru svobodné volby je v tomto případě téměř nemožné posoudit. Faktem ale zůstává, že zatímco některé herečky odmítly s Weinsteinem dále spolupracovat, jiné s ním i po svých negativních zkušenostech natáčely další filmy.

Když si dobrovolně necháváme líbit něco, co se nám příčí, nikoli ze strachu, ale ve vlastním vypočítavém zájmu, stáváme se dobrovolně jen dalším článkem v soukolí systému, který tím nepřímo podporujeme. Ohýbání páteře z důvodu vlastního prospěchu nabývá mnoha podob. Může to být svolení k praktikám z oblasti intimit nebo třeba podpis Anticharty.

Amerika země extrémů

V USA se debata dostala do absurdních výšin a ukazuje, jak hluboce je tamější společnost polarizovaná. Všichni se smáli stand up výstupům Louise C.K., který pojal téma masturbace jako svůj evergreen. Zároveň ho odsoudili v momentě, kdy se ukázalo, že to se svou svobodnou onanií myslel vážně i mimo jeviště.

Komik Louise C.K. a jeho výrok, který řekl v televizní debatě o morálním dopadu masturbace v roce 2011.

Na jedné straně je bývalý prezident Bush, kterému je 93 let, nucen se omlouvat, že před třemi lety ze svého invalidního vozíku při focení sáhl jedné herečce na zadek. Na druhé straně si Amerika zvolila prezidenta, který mluví o tom, že mu jeho postavení dovoluje obtěžovat ženy ve sprchách a „chytat je za ku*du“.

Amerika je společnost, kde sex prodává a sexualizované jsou všechny reklamy, hudební a filmový průmysl. Ženy i muži často teenagerovského věku jsou vyobrazeni jako sexuální symboly, zároveň jsou společností odsouzeni ti, kteří je jako terč chtíče opravdu vnímají.

Bývalá teen modelka Natalia Vodianova pro Vogue. Fotil Terry Richardson, který byl nyní kvůli obvinění z obtěžování modelek vykázán ze všech budoucích projektů tohoto módního časopisu.

Co my

Měli bychom se z amerického pokrytectví v sexuální otázce poučit. Poučit se a Amerikou se v tomto bodě nestát. Polarizovaná diskuze uměle vytvářející souboje typu: „Ochránce sexuálních predátorů” vs. „Přehnaná feministka” je přesně ten model, který se mediálně hezky prodává, ale debatě o tomto tématu nepřispívá.

Je potřeba se o případech bavit konkrétně, ověřovat informace, nezapomínat na presumpci neviny a debatovat o konkrétních případech jednotlivě a kriticky. Neházet všechny případy #metoo do jednoho pytle a nebagatelizovat debatu o sexuálním násilí jako téma o „nevhodném sáhnutí na zadek“.

Co můžeme udělat lépe než Amerika? Zachovat si selský rozum, nevyhraňovat se neznajíce informace a kontext a přemýšlet, než rychle někoho odsoudíme. Ano, masturbace před kolegyněmi je divná záležitost, o tom asi žádná. Na druhou stranu, zaslouží si někdo, kdo se po optání začne před někým jiným ukájet, zničit kariéru a možná i život? Notabene, když divačky nebyly přilepené vteřinovým lepidlem?

Před časem Českem projela kauza policejních učebnic, ve kterých se mimo jiné psalo, že ženy přehánějí vážnost znásilnění a přitom nemají tolik „viditelných následků na těle“. Taková ignorace ze strany represivního orgánu je tristní a popravdě mnohem důležitější než to, o čem tu teď píšu já.

 

Jak citovat tento článek?

SYSLOVÁ, Kateřina. Jak se z debaty o sexuálním násilí stal bizár. Markething.cz [online]. Radka Fléglová, editor. 2017 [cit. 2017-11-12]. Dostupné z: http://www.markething.cz/metoo

Zdroje

http://bit.ly/2yWcWkL

http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-41594672

http://www.independent.co.uk/news/world/americas/george-hw-bush-sexual-assault-wheelchair-jordana-grolnick-heather-lind-barbara-wife-turn-spies-a8020496.html

https://www.nytimes.com/2017/11/10/arts/television/louis-ck-statement.html

https://www.vox.com/culture/2017/11/10/16634518/sexual-assault-hollywood-allen-polanski-spacey-ck-weinstein-wonder-wheel

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/10/23/exclusive-terry-richardson-banned-working-vogue-leading-mags/

https://www.thedailybeast.com/mariah-carey-accused-of-sexual-harassment

http://www.vulture.com/2017/11/kevin-spacey-alleged-sexual-relationship.html

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2017/oct/28/metoo-hashtag-sexual-harassment-violence-challenge-campaign-women-men

Zdroj náhledového obrázku: http://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/take-action-me-too-social-media-campaign-1.4358447

Continue Reading

Absolvovala bakalářský obor Marketingová komunikace a PR na IKSŽ FSV UK. Zajímá se o komiksy, filmy, festivaly a další nedůležité popkulturní věci.

More in Komentáře

To Top