Facebook Twitter YouTube RSS Mail Instagram
Menu

Prezident je…už daný. Ale co kampaň?

      21. 3. 2018
Prezident je…už daný. Ale co kampaň?

Otázka, kterou si položil snad každý slušný marketingový guru, fanoušek politického marketingu nebo dělník reklamy. My jsme na pozvání lidiček z Influencer.cz přišli na (již) 34. Babeltalk do pražského Vnitroblocku. Tam přijali pozvání týmy či klíčoví jednotlivci, kteří se starali o sociální sítě (a často i nejen o ně) Marka Hilšera, Pavla Fischera, Jiřího Drahoše a Michala Horáčka. Jak svou práci na kampani reflektují teď a mají pro nás nějaký „pro tip”?

Marek Hilšer podle Patrika Kouby a Tomáše Nakládala

Tým Marka Hilšera začínal stavět na zelené louce. Jejich prezidentský kandidát do ledna 2017 měl v online prostředí téměř nulovou prezenci a jediné díky čemu ho veřejnost mohla znát byl protest proti nečinnosti vlády vůči situaci na Ukrajině v roce 2014. Kuba s Nakládalem (a dalšími členy týmu) se zaměřili především na mládí a nezávislost kandidáta.

Patrik Kuba prezentuje

„Pravděpodobně první a poslední kandidát, který přišel do Chapeau Rouge.” – Patrik Kuba

Ke komunikaci v online prostředí využil social media tým Facebook, Instagram a Twitter. I vzhledem k omezenému rozpočtu byl hlavním komunikačním kanálem Twitter – dobře se tak dostávalo k novinářům. Obsahově kampaň využívala vizuály s vpisováním přímo do nich. Sice se na ně potom nedala zaplatit reklama, ale lidé je velmi hojně šířili sami, takže to ani nebylo třeba. Ke konci kampaně se Hilšerovi s týmem rozhodli, že do kampaně zapojí i Moniku Hilšerovou (manželka Marka Hilšera, pozn. redaktora). Jak řekl Tomáš Nakládal, „viděli jsme jasnou generační…ale i vizuální výhodu.”

Pro tip: Pro zjednodušení komunikace s novináři na Twitteru se osvědčuje psát přesné časy kdy a kam kandidát dorazí, aby se potom mohli sami rozhodnout se s ním setkat.

Pavel Fischer v režii Jakuba Hussara

Zkušenost Jakuba Hussara byla poněkud odlišná, protože kandidát jehož tým vedl, oznámil kandidaturu cca 90 dní před volbami z pozice pro veřejnost neznámého člověka, byť s velmi solidním diplomatickým zázemím. Kampaň navíc začínala až 60 dní před volbami. Kde ostatní už finišovali, on právě vyrážel ze startovních bloků – sprintem. Nemohl jinak.

Jakub Hussar prezentuje

„Takovej pan Vajíčko…ale seriózní.” – Jakub Hussar

Celá kampaň byla velmi hektická, ale díky mnoho dobrovolníkům se především v druhé části podařilo oslovit mnoho voličů. Kampaň se dá totiž rozdělit na dvě části „před a po vlně.” A ne, nijak se to neodkazuje na německý film Die Welle. I podle Hussara byla „tyrkysová vlna” největší unikátní výhodou Pavla Fischera před prvním kolem prezidentské volby. Za zásadní určil i podporu známých osobností, které Pavla Fischera validovali. Obsahově kampaň na sociálních sítích stavěla především na videích ale mixovaly se i seriózní individuální portréty a skupinové fotografie s občany.

Pro tip: Oslovujte minoritní skupiny obyvatel a mluvte jejich jazykem. Příkladně tak tým Pavla Fischera vytvořil materiály ve Vietnamštině a tak se velmi přiblížili vietnamským voličům.

Jiří Drahoš v zádech s Jaroslavem Novotným a Českou produkční

Tým profesora Jiřího Drahoše byl poněkud větší a Jaroslav Novotný se svojí agenturou se staral o sociální sítě. Z počátku především v týmu hledali cestu, jak se zapojit do hnutí, které už fungovalo.

„55 000 fanoušků bez jediné utracené koruny za social reklamu.” – Jaroslav Novotný

Z počátku ze strany Novotného zazněla především otřepaná (i když stále pravdivá) mantra politického marketingu. Politický marketing má úplně jiná pravidla než komerční. Jak by řekla Anna Shavit z Fakulty sociálních věd, „politik není jogurt.” Co se ale ukazuje po každé volební kampani jako nezbytné je nadlinková reklama. V českém prostředí prý stále nezbytná. Nejtěžší na celé kampani byla fáze útoků ze strany některých protikandidátů, protože kromě vlastní kampaně se ještě musíte soustředit na koordinaci obrany.

Pro tip: Sociální sítě a především Facebook se dají skvěle používat spíše k organizaci než k propagaci. Často stačí vytvořit příslušné skupiny a podporovatelé se už zorganizují sami.

Michal Horáček: napsala Blanka Mikulášková

Pro Blanku Mikuláškovou byly v kampani na sociálních sítích stěžejní dvě věci – community management a chatbot. Kromě zásady odpovídání na všechno, samozřejmě jménem kandidáta, se často díky zprávám dostával Horáčkův tým k zajímavému obsahu z kandidátovi minulosti. Ten pak mohli v komunikaci využít.

„Kozy v tom dlouhodobě hrají malou roli. Naučte se dobře vařit, to je klíčem úspěchu.” – Blanka Mikulášková a community management pro Michala Horáčka

Sama Mikulášková zastávala to, že je mnohem důležitější umět dobře ovládat několik málo vychytávek, jako je chatbot ale i livestream, které Facebook nabízí, spíše než se spoléhat na složitou analytiku. Nakonec se dobrala k číslům, která (alespoň mně) vyrážela dech. Click through rate byl díky chatbotu až 50 %, open rate 93-99 % – a teď to srovnejte se svými newslettery.

Pro tip: Ptejte se svého kandidáta na všechno. Chtějte vědět jaké skvělé věci (i maličkosti) udělal v minulosti. Ze všeho může být skvělý obsah, který navíc nevypadá jako hurá akce kvůli kampani.

Zdroje

Fotografie: Magdalena Dušková

Jak citovat tento článek?

DOSKOČIL, Ondřej. Prezident je…už daný. Ale co kampaň? Jan NOVOTNÝ, editor. In: Markething.cz [online]. 2018 [cit. 2018-03-21]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: http://markething.cz/prezident-kampan-volby/

Absolvent oboru Marketingová komunikace a PR. Má rád malá chlupatá koťátka, japonské animované filmy a gin s tonikem. Píše o konferencích, které navštěvuje a o věcech, které ho zajímají.