Facebook Twitter YouTube RSS Mail Instagram
Menu

Pojď mi hop a Okamura s bagetou aneb humor v české reklamě

      30. 3. 2013

Jak se daří českým reklamním agenturám pracovat s humorem? Sázka na vtip představuje vždy chůzi po tenkém ledě, protože značce může nejen skvěle pomoci, aby utkvěla v paměti, ale také silně poškodit její image. Humor v reklamě bude také jedním z témat na blížícím se reklamním festivalu PIAF.

Před konkrétními příklady z praxe se nelze vyhnout troše sušší teorie. Humor jako prostředek marketingové komunikace popisuje Jitka Vysekalová v knize Psychologie reklamy takto:

„Z psychologického hlediska patří humor k emocionálním apelům, které navozují a aktivují určitý citový stav. Na rozdíl od strachu však humor vyvolává příjemné pocity, dobrou náladu. Humorem se dá nejlépe dosáhnout pozornosti, může podpořit jméno značky a zvýšit zájem, může podpořit přechod od jedné značky ke druhé a prý se také humorná reklama udrží déle v paměti. Na druhou stranu ale prý může poškodit značku obecně, nehodí se k citlivému zboží a nepodporuje proces přesvědčení.“ (J. Vysekalová, Psychologie reklamy, 2007)

Na podobnou definici by ovšem přišla asi většina z nás sama. Samozřejmě, že to, co nás baví, si zapamatujeme a dokonce to budeme i šířit dále. Také je jasné, že trapný humor seriózní značce sotva pomůže. Na druhou stranu nelze vkus jednotlivce brát jako důvěryhodného soudce kvality použitého humoru v reklamě.

Jako příklad poslouží současný fenomén (pro mnohé) odpadní odnože  kinematografie – komedie Babovřesky. V divácké obci na první pohled panuje názor, že se jedna o naprostý filmový brak (31 % v hodnocení diváky na CSFD.cz). Trailer (viz níže), který se chápe jako marketingový nástroj filmu, je nacpán k prasknutí levným a lascivním humorem. Přesto má stránka filmu na facebooku přes 80 000 fanoušků a v kině film zhlédlo již přes půl milionu diváků.


Vymyslet a ještě nezkazit zpracování chytré a vtipné reklamy je skutečně obtížný úkol. Při sledování rostoucího úspěchu pokleslé zábavy navíc mohou být čeští kreativci lehce demotivování. Naštěstí u nás kvalitní a zábavná reklama ještě existuje. Představme si nyní různé typy a následně příklady zdařilého využití humoru v reklamě.

Společenská satira

Velice obratně a povedeně pracuje s humornými narážkami na současné společenské dění restaurační řetězec Bageterie Boulevard. Na zdech, tácech, podlahách a chodbách na svých pobočkách či v tištěné reklamě vtipně komentuje například aktuální politické dění na české scéně a nabízí tak zajímavé a vtipné čtivo pro své zákazníky.

zdroj: foodporn.blog.cz

zdroj: foodporn.blog.cz

Dalším „rýpalem“ do života v České republice je populární pivovar Bernard. V dlouhodobé kampani Svět se zbláznil využívá vtipné slogany ve spojení s rezonujícími kauzami, průšvihy nebo kuriozitami v naší zemi.

zdroj. bernard.cz

zdroj. bernard.cz

Slovní hříčky

Slovní hříčky jsou při práci s humorem v reklamě oblíbeným prostředkem. Může se jednat o úsměvné hrátky s názvem (Shell. Aby váš motor skvěle Shell) nebo o kreativní smršť, kterou jsme mohli zaznamenat u šampiona české současné reklamy – mobilního operátora T-Mobile s Vojtou Kotkem a Lukášem Pavláskem.

Vtipy v sériích reklamních klipů jsou vystavěny na vtipně využitých dvojsmyslech (tablety vs. TA-BLE-TY – prášky a mobilní zařízení) či zábavně popletené komunikaci „skokanů“ Kotka a Pavláska s jejich trenérem Zadarem v podání Jakuba Koháka. Tyto reklamní série se staly tak populární, že je uživatelé YouTube sami vyhledávají a pouští si je jako krátký seriál pro pobavení. Není náhodou, že tato videa dosahují až 2 a půl milionu zhlédnutí.Sexuální reklama

Velmi kontroverzní žánr reklamy. Zde je takřka stoprocentní jistota, že reklama nalezne vedle nadšených reakcí také znechucenou odezvu, ač bude třeba velmi povedená. Často se jedná o humor agresivní, nízký, kde hraní se slovy naráží na intimní život, který zůstává pro mnohé stále tabu. U sexuální reklamy je velice důležité správné napojení na produkt, který propaguje, jinak může hrozit závažné poškození image značky.

U značek Pepino či Durex se často setkáváme s odvážnou, ale k produktu hodící se zábavnou reklamou.

Video níže ohromilo svět a miliony zhlédnutí budiž toho důkazem. Spojení roztomilých gumových zvířátek, kondomů, všemožných sexuálních pozic a zvláštního gumového balónkového vrzání baví ještě dnes naprosto spolehlivě.


Typů využití humoru v reklamě je kromě výše zmíněných celá řada. Například parodie, ironie, sarkasmus nebo černý humor. Uvidíme, co vše zajímavého se dozvíme o pořádné reklamní legraci na Prague International Advertising Festivalu!

O humoru v komunikaci a marketingu bude řeč z mnoha úhlů pohledu. Na PIAF budou přednášet mimo jiné globální šéfové značek jako Adidas, Absolut nebo KLM. Řeč bude o roli humoru v reklamě i o odvaze, kterou musí zadavatelé překonat s cílem vykročit ze stereotypu. PIAF se koná 21. a 22. května. Jde o nejvýznamnější konferenci určenou především seniorním marketérům a expertům na komunikaci široko daleko, na které vystoupí zhruba třicítka převážně světových odborníků od USA přes Francii až po Rumunsko. Program PIAF bude znám na počátku dubna.

 

Zdroje:

Zdroj náhledového obrázku: http://www.wonderslist.com/2013/01/29/10-benefits-of-laughter/

VYSEKALOVÁ, Jitka. Psychologie reklamy. 3., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Grada, 2007, 294 s. ISBN 978-80-247-2196-5.

http://www.csfd.cz/film/316428-babovresky/

http://www.bernard.cz/cs/v-akci/reklamni-kampane/4.shtml

http://www.csfd.cz/film/316428-babovresky/

 

Jak citovat tento článek:

KOLEK, Ondřej. Pojď mi hop a Okamura s bagetou aneb humor v české reklamě. Markething [online]. 30. března 2013 [cit. 2013-03-30]. ISSN 1805-4991. Dostupné z http://www.markething.cz/pojd-mi-hop-a-okamura-s-bagetou-aneb-humor-v-ceske-reklame.

Absolvent oboru Marketingové komunikace a public relations na FSV UK. Zajímá se především o marketing v zábavním průmyslu, popkulturu ve všech podobách, kreativní reklamu. Ve volných chvílích básní a vymýšlí kraviny. Star Wars.