Markething.czMarkething

menu

zavřít

Americká mládež vs. střelné zbraně: kdo s koho?

Autor článku

8. března 2018

Marjory Stoneman Douglas High School Shooting: 17 mrtvých a 15 zraněných, AR-15 v hlavní roli a debata o držení a prodeji střelných zbraní. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o další, ničím se neodlišující incident v dlouhé řadě masových střeleb ve Spojených státech amerických, avšak nedávné reakce korporací a široké veřejnosti naznačují něco odlišného.

Amerika, země zbraním zaslíbená

Americká společnost se v posledních letech stala apatickou vůči masovým střelbám a není se čemu divit. Gun Violence Archive, americká nezisková organizace, uvádí, že jen v minulém roce se ve Spojených státech amerických odehrálo celkem 346 masových střeleb, tj. incidentů, kdy bylo střeleno a/nebo zabito čtyři a více osob. 5 z 10 nejsmrtelnějších masových střeleb v amerických dějinách se dokonce odehrálo od roku 2015. Přestože nejnovější průzkumy uvádí, že přibližně 70 % amerických občanů podporuje striktnější zákony ohledně držení a prodeje střelných zbraní, plošná legislativní úprava je stále v nedohlednu.

Dlouhá chapadla lobbistova

Zakopaný pes totiž spočívá v těsné provázanosti National Rifle Association (NRA), americké neziskové organizace, která aktivně bojuje proti přísnější regulaci střelných zbraní a zároveň lobbuje za práva jejich držitelů a výrobců, a Republikánské strany, která v současné době oplývá výkonnou a zákonodárnou mocí. Pouze pro představu: 10 největších příjemců v Senátu Spojených států amerických obdrželo od NRA souhrnně více než $42 milionů na politických příspěvcích. Jedním z nich je i Marco Rubio, bývalý kandidát na prezidenta a současný senátor státu Florida, kde došlo k výše zmíněné tragédii na střední škole. Zde však na scénu přicházejí přeživší únorového útoku…

Jen modlitba nestačí

Jak se totiž zdá, obligátní vyjádření zármutku thoughts and prayers neobměkčilo některé z nich. Den po útoku se proto teprve sedmnáctiletý Cameron Kasky a další jeho spolužáci rozhodli založit aktivistické hnutí Never Again MSD s cílem prosadit přísnější regulaci držení a prodeje střelných zbraní ve Spojených státech amerických. Členové hnutí obratně využili mediální pozornosti věnované následkům útoku a podařilo se jim úspěšně získat celostátní publicitu potřebnou k propagaci jejich hlavního cíle. Sám Kasky v článku napsaném přímo pro CNN uvedl:

Už nemůžeme ignorovat problémy související s držením a prodejem střelných zbraní, a proto se ptám – ne, vyžaduji – abychom konečně něco podnikli. Jsem pouze studentem střední školy a nepředstírám, že znám všechny odpovědi, avšak jedno je zřejmé – potřebujeme změnu.

Neméně pozornosti si vysloužila také osmnáctiletá Emma González, která během demonstrace v St. Lauderdale ostře zkritizovala amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli podepsání zákona z února minulého roku, který anuloval veškeré regulace zavedené administrativou Baracka Obamy, jež zpřísňovaly podmínky pro prodej střelných zbraní lidem s duševními poruchami. Ve své řeči také zaútočila na politiky provázané s NRA:

Každému politikovi, který přijímá finanční příspěvky od NRA – styďte se! Politici financovaní NRA nám tvrdí, že neexistuje nic, co mohli udělat, aby se tomuto předešlo. Nesmysl! Tvrdí, že přísnější regulace střelných zbraní nesníží počet jejich násilných útoků. Nesmysl! Tvrdí, že pouze správný člověk se zbraní zastaví špatného člověka se zbraní. Nesmysl!

Mládí vpřed! Cameron Kasky a Emma González, hlavní postavy aktivistického hnutí Never Again MSD.

NRA fires back

Netrvalo však dlouho a NRA započala tvrdou ofenzívu – nejdříve Dana Loesch, mluvčí organizace, během vystoupení na Conservative Political Action Conference (CPAC), každoroční politické konferenci konzervativních aktivistů a politiků, uvedla na adresu mainstream médií:

Mnoho z vás v tradičních médiích miluje masové střelby. Neříkám, že milujete tu tragédii; říkám, že milujete tu sledovanost. Bílé plačící matky jsou pro vás zlato.

Poté se dokonce vyjádřil sám Wayne LaPierre, viceprezident organizace, jenž obvinil opoziční Demokratickou stranu z prosazování „socialistické“ agendy s cílem odstranit Druhý dodatek Ústavy Spojených států amerických, mnohými vnímaný jako nedotknutelný, který zaručuje občanům právo držet střelné zbraně.

Když korporace naslouchají

Sílící kritika na sociálních sítích pod hashtagem #BoycottNRA však rychle nabrala na intenzitě a záhy vyústila v první nepříjemné následky. First National Bank of Omaha, největší soukromá banka ve Spojených státech amerických, se totiž rozhodla přerušit partnerství s NRA, spočívající v nabídce 5% slevy při nákupu paliva a sportovního zboží za použití speciální kreditní karty, určené výlučně členům organizace. „Zpětná vazba zákazníků nás přiměla k přezkoumání našeho partnerství s NRA, jehož výsledkem je rozhodnutí neobnovit smlouvu o další spolupráci,“ uvedl v prohlášení Kevin C. Langin, mluvčí společnosti. Téhož dne poté oznámili ukončení spolupráce také další důležití partneři: Enterprise Holding, mateřská společnost půjčoven aut Alamo, Enterprise a National, Hertz, MetLife, Symantec nebo United Airlines.

Vox populi, vox Dei.

Ne tak zhurta

Největší kontroverzi však způsobilo oznámení o ukončení spolupráce ze strany další letecké společnosti – Delta. Casey Cagle, viceguvernér státu Georgia, hlavního sídla vzdušného přepravce, na rozhodnutí reagoval kritikou společnosti a výhrůžkou zablokovat veškerou daňovou legislativu ve prospěch druhé největší americké aerolinie, nedojde-li k jeho okamžitému zvrácení.

Oko za oko, zub za zub?

O tři dny později tak obě komory zákonodárného sboru státu Georgia, ovládané Republikánskou stranou, schválily drtivou většinou hlasů návrh daňového zákona bez poskytnutí $50 milionového daňového osvobození na benzinové palivo, které letecká společnost požadovala. Bez debat se tak jedná o nejtvrdší trest pro jakoukoliv korporaci za adjustaci své pozice ve vztahu k NRA. Obzvlášť, vezmeme-li v potaz, že nabízené slevy využilo za celou dobu její existence pouze 13 osob. Nastalé situace obratně využili někteří demokratičtí oponenti, kteří okamžitě nabídli vzdušnému přepravci možnost přemístění jeho centrály do nimi řízených států.

Odejít, či zůstat – to je oč tu běží.

Svítá na lepší časy?

K překvapivě razantnímu kroku se však rozhodli také dva hlavní prodejci střelných zbraní ve Spojených státech amerických: Dick’s Sporting Goods a Walmart. První jmenovaný ohlásil okamžitý zákaz prodeje automatických a poloautomatických útočných pušek a velkokapacitních zásobníků ve svých prodejnách. Zároveň zvýšil minimální věkovou hranici pro prodej střelných zbraní z 18 na 21 let, a to bez ohledu na státní zákony. Podle federálního zákona totiž musí být osobě alespoň 21 let při nákupu jednoruční střelné zbraně, avšak pouze 18 let při nákupu ostatních střelných zbraní, a to včetně brokovnic, loveckých a útočných pušek. Walmart následně implementoval obdobná opatření – odstranil produkty připomínající střelné zbraně, jako například airsoftové pistole, ze svého inventáře a zvýšil minimální věkovou hranici pro nákup střeliva a střelných zbraní z 18 na 21 let.

Ke zvýšení minimální věkové hranice pro nákup střelných zbraní se vzápětí rozhodl i Kroger, největší řetězec supermarketů ve Spojených státech amerických, a L.L.Bean, americký prodejce oblečení a outdoorového vybavení.

Po počátečních obstrukcích a NRA navzdory se k řešení nakonec odhodlali také floridští zákonodárci, již schválili nové regulace. Zákon počítá se zákazem tzv. bump-stocks, které umožňují úpravu poloautomatických střelných zbraní v plně automatické, zavedením třídenní čekací lhůty při nákupu střelných zbraní a taktéž se zvýšením minimální věkové hranice pro jejich nákup z 18 na 21 let. $400 milionový návrh má dále za cíl financovat poradce v oblasti duševního zdraví a školní policejní důstojníky, ale také vyzbrojit vybraný školní personál, čemuž mnoho učitelů vehementně oponuje. Demokratičtí politici, kteří požadovali zákaz prodeje automatických a poloautomatických útočných pušek, zákon většinově nepodpořili. Rick Scott, guvernér státu Florida, jenž v minulosti opakovaně vyjádřil své výhrady k ozbrojeným učitelům ve školách, dosud neoznámil, zdali zákon podepíše.

Hollywood opět zasahuje

Kritika přetrvávající spolupráce s NRA se však nevyhnula ani globálním korporacím jako Amazon, Apple a Google. Aktivisté z neziskových organizací Everytown for Gun Safety a Moms Demand Action for Gun Sense in America spolu s některými hollywoodskými celebritami, jako například Alyssa Milano, Julia Louis-Dreyfus nebo Julianne Moore, započali výzvu k odstranění NRATV, mimo jiné obviňované z podněcování násilí a šíření konspiračních teorií, ze streamovacích služeb Amazon Fire TV, Apple TV, Chromecast a Roku TV pod hashtagem #DumpNRATV na Twitteru. Ač jejich snaha zatím zůstává nevyslyšena, jedná se o další krok ve snaze omezit vliv této mocné organizace.

Docílí online petice svého záměru?

Závěrem

I přesto, že Marjory Stoneman Douglas High School Shooting není nejsmrtelnější masovou střelbou v dějinách Spojených států amerických, ba dokonce ani na půdě školy, dokázala tato tragédie něco, co se nepodařilo žádnému z útoků s mnohonásobně vyšším počtem obětí – donutit korporace přijmout tvrdší opatření ohledně držení a prodeje střelných zbraní. Hlavním důvodem jsou bez debat přeživší studenti, kterým se v současném politickém klimatu podařilo mobilizovat velkou část americké společnosti, a vyvinout tak tlak na NRA a republikánské zákonodárce. Těžko předvídat, zdali tento tlak přinese tolik kýžené legislativní změny, avšak mnohé může napovědět již březnový March for Our Lives na Washington, D.C. Ať tak či onak, těsná republikánská většina má v nadcházejících podzimních volbách o důvod více se obávat.

Jak citovat tento článek?

ČANIGA, Vojtěch. Americká mládež vs. střelné zbraně: kdo z koho? Radoslav PENKOV, editor. In: Markething.cz [online]. 2018 [cit. 2018-03-08]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: http://markething.cz/americka-mladez-vs-strelne-zbrane/

Použité zdroje

[1] https://www.buzzfeed.com/jimdalrympleii/georgia-delta-bill

[2] https://www.buzzfeed.com/remysmidt/heres-what-its-like-at-the-headquarters-of-the-teens

[3] https://edition.cnn.com/2018/02/25/politics/cnn-poll-gun-control-support-climbs/index.html

[4] https://edition.cnn.com/2018/02/22/politics/wayne-lapierre-cpac-speech-nra/index.html

[5] https://edition.cnn.com/2018/02/17/us/florida-student-emma-gonzalez-speech/index.html

[6] https://www.nytimes.com/2018/02/21/us/politics/nratv-nra-news-media-operation.html

[7] https://www.nytimes.com/2018/02/22/business/nra-visa-card.html

[8] https://www.nytimes.com/2018/03/01/business/delta-nra-georgia.html

[9] https://www.nytimes.com/2018/03/07/us/florida-shooting-gunman-indicted.html

[10] https://www.vox.com/policy-and-politics/2018/2/15/17016036/trump-guns-mental-illness

[11] https://www.washingtonpost.com/blogs/erik-wemple/wp/2018/02/22/nra-spokeswoman-dana-loesch-many-in-legacy-media-love-mass-shootings/

[12] https://www.washingtonpost.com/news/business/wp/2018/02/28/walmart-will-raise-age-for-purchase-of-firearms-and-ammunition-to-21-ban/

[13] https://www.washingtonpost.com/news/business/wp/2018/03/03/only-13-nra-members-used-deltas-discount-killing-it-cost-the-airline-a-40-million-tax-break/

Zdroje obrázků

[1] https://i.ytimg.com/vi/gdkcqXQ53EQ/maxresdefault.jpg

[2] https://pbs.twimg.com/media/DWUkld5U0AI8iJM.jpg

[3] https://pbs.twimg.com/media/DXTSVRvU8AAwfHg.jpg

[4] https://pbs.twimg.com/media/DXTSVNwVAAA_kjV.jpg

Přečtěte si také